Homo Enter, czyli jak nie zostać złowionym

(5 opinii klienta)

20,00 

Homo Enter to kieszonkowa książeczka zawierająca 70 tekstów w formie felietonów i ponad 200 cytatów ludzi znanych lub mniej znanych, którzy mają coś dopowiedzenia na temat oddziaływania nowoczesnych technologii i ich oddziaływanie na świat, w szczególności na dzieci i młodzież. Znajdziemy w niej zarówno teksty o charakterze informacyjnym jak i edukacyjnym w szerokim rozumieniu tego słowa. Całość uzupełnia bogata bibliografia.

Opis

Homo Sapiens zdominował świat poprzez działanie w grupie. Wspólne działanie jest źródłem dominacji nad pozostałymi mieszkańcami globu. Znaczącą różnicą pomiędzy krową, a Homo Sapiens jest fakt, że krowa daje mleko, a Homo Sapiens produkuje z mleka ser czy masło. Zarówno ser jak i masło jest z kolei efektem myślenia. Wiemy, że krowa sera nie wyprodukuje. Człowiek Myślący (Homo Sapiens) bazuje na własnej pamięci i pamięci przodków przelewanej na papier. Czy Homo Sapiens staje się przy użyciu Technologii Cyfrowych Homo Enter czyli Człowiekiem Cyfrowym coraz rzadziej używającym specyficznej zdolności myślenia, kojarzenia, zapamiętywania? Co takiego tkwi w Technologiach Cyfrowych, że przybywa ośrodków leczenia celem oderwania człowieka od ekranu? Jak to się stało, że użytkownik, czyli realnie użytkowany nie potrafi sam się wylogować? Czy nie jest to zaskakujące, że cyfrowa magia potrafi doprowadzić człowieka do utraty zdrowych relacji nie tylko w grupie, ale z samym sobą? Czy Homo Sapiens zostanie zastąpiony przez Homo Enter? Czy Homo Sapiens zniknął i faktycznie już jest Enter? Czy Człowiek Myślący stał się dojną krową w cyfrowym tego słowa znaczeniu?

O tym traktuje miniatura książki. Daje możliwość „podmiany” smartfona w kieszeni na papierowego. To jeden ze sposób łapania równowagi-zastąpienie cyfrowego serum prawdy na papierowe. Książeczka dla poszukujących źródeł zmian zmieniającego się świata i odpowiedzi na pytania w jaki sposób samemu pomóc dziecku lub samemu sobie wrócić do źródeł. Książeczka zaprasza do lektury.

Informacje dodatkowe

Waga 0,06 kg
Wymiary 8 × 16 cm

5 opinii dla Homo Enter, czyli jak nie zostać złowionym

 1. Michał Ligus

  W sumie to bardzo fajna książka. Sprawdza się doskonale w komunikacji miejskiej jako przerywnik od gapienia się w ekran telefonu. Mogę z czystym sumieniem polecić tą jakże nietypową pozycję książkową.

 2. Renata Golanko

  A to co? Smartfon? Tak ale papierowy! A myślałam że jestem najmądrzejsza. A tu masz czytam i nie mogę uwierzyć ze to wszystko jest takie oczywiste, więc dlaczego nie stosowane na co dzień? Jednak nie jestem najmądrzejsza. Najwyższa pora na zmiany!
  Podziękowania dla autora! Daniel otworzyłeś mi szeroko oczy i trzymam kciuki aby grono oświeconych rosło w szybkim tempie.

 3. Narcyz Janaas

  Świetny pomysł. Jeszcze lepsze wykonanie. Autor stworzył współczesnego penquina czyli format pocket rozmiarów smaratfona, który ze względu na podobieństwo do najpopularniejszego urządzenia mobilnego może znaleźć drogę do umysłów użytkowników przyzywczajonych do trzymania w dłoni przedmiotu o tym formacie. Innym zabiegiem zastosowanym w książce jest Tweetowy rozmiar przygotowanych tekstów. Tekst po lewej stronie długości mini tweetu po lewej tweet na maxa. I kolejne podobieństwo do produktów cyfrowych to nieodparte wrażenie do scrolowania postów na blogu lub Fb. Tam przesuwanie w dół, tutaj przewracania w bok krótkich tekstów. Autor niewątpliwie wyciągnął wnioski z analizy upodobań dzisiejszych czytelników (użytkowników) kultury Internetu. Krótkie, treście, ciekawe i wciągające teksty stanowią ważny atut tej pozycji. Ale jest też cena takiej konstrukcji tej książki. Po przeczytaniu kilkunastu stron nasyconych ważnymi treściami, zwoje mózgowe zaczynają się grzać, i wysyłają komunikat stop. Nie dajemy rady. Dlatego też trzeba książkę Homo Enter nosić przy sobie i tak jak smartfona wyciągać przy każdej nadarzającej się okazji i wracać do nieskończonej liczby ważnych, potrzebnych i ciekawych informacji o skomplikowanej formule wpływu Internetu, digitalizacji i sztucznej inteligencji na współczesnego człowieka.

 4. Sławek

  W świecie pełnym hałasu i zgiełku, znalazłem chwilę aby wczytać się w małą książeczkę, która zawiera wspaniałe przemyślenia autora. Zatrzymaj się w pogoni, przystań w wyścigu, zrozum że świat jest piękny, a Ty jesteś dzieckiem wszechświata i masz prawo do tego aby być sobą !!! Pamiętam czasy gdy nie było internetu, telefonów komórkowych i zadałem sobie proste pytanie czy byłem jak ja wtedy funkcjonowałem, czy byłem szczęśliwy? Tak byłem szczęśliwy! Po przeczytaniu Homo Enter nie łatwo będzie mnie złowić!!! Gorąco polecam !!!

 5. Michalina

  Genialna pozycja. Niezbędnik każdego myślącego rodzica i nauczyciela. My, rodzice, swego czasu zafundowaliśmy swoim dzieciom komputery, smartfony, w najlepszej wierze. Teraz z przerażeniem patrzymy jak wirtualna machina wciąga i “pożera” nasze dzieci. I jesteśmy bezsilni. Bezwzględnie polecam wszystkim, nie da się przeczytać “jednym tchem”, bo zatyka bezpośredniością i siłą przedstawionych przykładów. Czytam po raz kolejny od początku.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może spodoba się również…